Kakšna ja bo streha v mediteranskem okolju?
Živim v prelepem mediteranskem okolju. Čeprav je pokrajina zelo lepa, pa nas pogosto obišče burja. Zato je pomebno, kakšna je streha na naših stavbah v tem okolju. Večina je kritina narejena iz kamna. Po obliki je lahko streha narejena iz strešnih skril. Poznamo različne skrile: navadne strešne skrile, podložne skrile, venčne skrile na strešnem kapu oz. napušču ali kapne skrile, venčne skrile na zatrepu, vetrnice na zatrepu.
Te so značilne predvsem za mediteranski del ob morju. Potem imamo grebenjake, slemenjake, krovne skrile ali plošče in posebej klesane masivne plošče za venčne zidce, razne napušče, nastreške ali majhne strehe. Če pogledamo navadne strešne skrile so približno pravokotne oblike. Lahko so ozke ali široke, vendar približno enako visoke. To je pomebno zato, da se lahko polagajo v ravne vrste ali plasti, ki se prekrivajo med sabo. Ker je pri nas streha na nekaterih delih tudi strma imajo praviloma ravno oblikovano čelo s poševno posnetim gornjim robom. Ta se praviloma ujema z naklonom strešine. Če pogledamo s strani so njihova boka v spodnjem delu vzporedna. Običjano sta pravokotna na čelo. Navadne strešne skrile imenujemo tudi polklesanci. Posebej je zanimiva tista streha iz debelejšega sivega školjčnega apnenca. Ta se ne kroji v gladke plošče. Kamnita streha je lepa in zanimiva. Vsi v naši vasi imamo streho iz kamna. Zelo je vzdržljiva na vremenske razmere.Kljubuje predvsem vetru. Je pa pomebno, kdo nam streho polaga, četudi je iz kamna. Ti morajo biti pravilno sestavljeni, da ne prihaja do vdora vode v stavbo.
Sedaj že težko najdemo kvalitetnega krovca, ki polaga kamnito streho. Mi smo jo doma položili kar sami. Naša streha je še vedno popolnoma cela. V kolikor se kakšen kamen okruši ali poškoduje, pa ga takoj zamenjamo. Najbolj je bil vesel moj oče, ko je videl da bomo ohranili tradicijo in bo streha na domači hiši ostala iz kamna.