Običajno vnetje maternice ni resen zaplet, vendar le, če ga zdravite pravočasno
Iz nezdravljenih vnetij spolovil in sečil se pogosto razvijejo vnetja rodil. Med njimi je tudi vnetje maternice, ki je še posebej pogosto med mlajšimi ženskami, ki pogosto menjajo spolne partnerje. Poti, po katerih lahko bakterije pridejo v rodila, je veliko, zato so tudi vzroki vnetij lahko zelo različni.
To so lahko naravni procesi, kot so porodi in splavi, lahko pa so posledica mehanske kontracepcije kot je na primer maternični vložek, kirurškega zdravljenja rodil ali umetni splav. Prav tako pa je vnetje maternice lahko posledica tumorjev, polipov ali drugih izrastkov na materničnem vratu.
Simptomi vnetja maternice so zelo različni
Simptomi vnetja maternice so odvisni od tega, kateri del maternice je prizadet. V primeru, da je prizadet samo maternični vrat, so simptomi zelo blagi in boste verjetno opazili belo rumeni izcedek iz nožnice. Kadar je vnetje maternice posledica vnetja sluznice in maternične mišice, pa so pogoste bolečine v spodnjem delu trebuha.
Pri vnetju maternice lahko opazite tudi neobičajno krvavitev izven menstrualnega cikla, krvavitve so lahko zelo močne ali pa dolgotrajne. Prav tako pa ne smete zanemariti bolečih spolnih odnosov, ki so prav tako znak za vnetje maternice in ga ne smete zanemarit.
Diagnoza in potek zdravljenja vnetja maternice
Običajno velja, da vnetje maternice ne povzroča zapletov. Vsekakor pa morate na kakršnokoli zgoraj omenjeno spremembo odreagirati, še posebej, če se ob tem pojavita slabost in povišana telesna temperatura. To je resen znak, da obiščete svojega ginekologa. Ta bo opravil ginekološki pregled, ultrazvok, pregled krvi in pregledal sluznico maternice.
Če bo diagnoza potrdila vaše simptome in bo ginekolog ugotovil, da je vzrok za vaše težave vnetje maternice, potem vam bo predpisal antibiotike. Praviloma se bo izboljšanje pokazalo že v nekaj dneh. V nasprotnem primeru pa je potrebno bolnišnično zdravljenje ali celo operativni poseg.